W przypadku niewielkiego pomieszczenia przeznaczonego na łazienkę niezwykle ważny jest taki sposób aranżacji przestrzeni, aby wnętrze było funkcjonalne, ale również estetyczne i oryginalne. Nawet jeśli metraż nie pozwala na stworzenie w pełni komfortowej, wyposażonej w wolnostojącą wannę czy kilka efektownych umywalek łazienki, można uciec się do innych rozwiązań, dzięki którym nikt nie zarzuci pomieszczeniu braku wyrazistego stylu. Operowanie kolorami ścian i dodatków oraz wyrób kolekcji ceramiki łazienkowej może całkowicie odmienić z pozoru niedające wielkich możliwości wnętrze.

Łazienka jest zawsze elementem większej całości i znajdujące się w niej wyposażenie w dużej mierze zależy też od możliwości, jakie dają pozostałe pomieszczenia. Funkcję przechowywania środków czystości czy ręczników mogą spełniać szafki znajdujące się w innych częściach domu, w przypadku gdy nie możemy sobie pozwolić na dużą ilość mebli łazienkowych.

Pierwszy etap prac remontowych w łazience to zaplanowanie rozmieszczenia niezbędnych urządzeń, tak by korzystanie z pomieszczenia nie było utrudnione z powodu zbyt dużych lub źle ustawionych sprzętów. Świadomość niewielkiego metrażu nie może pozostać bez wpływu na nasze wybory – na rynku dostępne są na przykład wąskie pralki, które na pewno okażą się łatwiejsze do wkomponowania w przestrzeń, oraz asymetryczne wanny zajmujące mniej miejsca niż ich prostokątne odpowiedniki. Może okazać się, że konieczna będzie rezygnacja z tych elementów i pralka znajdzie się w innej części domu, a wannę zastąpi prysznic i umywalka. Wybór ten wcale nie musi być bolesnym kompromisem, ale wręcz stać się krokiem do stworzenia bardziej komfortowego pomieszczenia. Szklana kabina i rezygnacja z tradycyjnego brodzika zarówno optycznie, jak i realnie zwiększa przestrzeń użytkową.

 

Łazienka też może mieć swój styl !

Urządzając dom lub mieszkanie, bardzo często wybieramy meble i dodatki w konkretnym stylu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by łazienka komponowała się z resztą tej aranżacji. Tylko pozornie wyposażenie łazienki to sprzęty o uniwersalnych formach i monochromatyczna ceramika. Nawet niewielki metraż nie musi być w tym przypadku ograniczeniem – jeśli zależy nam na określonym designie warto postawić na efektowne płytki. Ten niezbędny w każdej łazience element może przesądzić o charakterze całości; producenci oferują szeroki wybór wzorów, kolorów oraz elementów dekoracyjnych, co znacznie ułatwia wykreowanie określonej aranżacji.

ŁAZIENKA W STYLU RETRO

Stworzenie bardzo wyrazistego wnętrza będzie możliwe na przykład dzięki ceramice z kolekcji Antico firmy Paradyż. Płytki ścienne na pewno przypadną do gustu wielbicielom stylu retro – ich biel i gładka, lakierowana powierzchnia kojarzą się z surowością, którą miejscami można uzupełnić i przełamać ornamentem w kolorze niebieskim lub czerwonym oraz białą drobną mozaiką, sprawdzającą się znakomicie jako górne wykończenie. Tak przygotowane ściany będą ciekawie kontrastować z płytkami podłogowymi z kolekcji Arke, imitującymi drewno, które nadadzą łazience nieco rustykalny charakter. W efekcie otrzymujemy pomieszczenie jasne, przestrzenne i silnie nawiązujące do przeszłości.

1polaranz2-3

.

STYL GLAMOUR RÓWNIEŻ W MAŁEJ ŁAZIENCE

Zupełnie inny efekt mogą łatwo osiągnąć zwolennicy stylu glamour i geometrycznych form dzięki wykorzystaniu kolekcji płytek Secret/Edeno. Dają one przede wszystkim szeroki wybór płytek dekoracyjnych oraz listew, które przesądzą o charakterze wnętrza i nadadzą mu charakterystycznego dla stylu glamour szyku i blasku. Kwiatowe ornamenty dzięki przypominającemu koronkę wzorowi odznaczają się elegancją i lekkością, jednak największym wyróżnikiem całej kolekcji są listwy z kryształami – drobny element dekoracyjny przyciąga wzrok diamentowym lśnieniem. Efektowne ozdoby będą stanowiły dopełnienie eleganckich płytek bazowych o delikatnym geometrycznym wzorze. Przy tak wyrazistym designie sprawdzają się stonowane kolory, potęgujące wrażenie luksusowego wnętrza w najlepszym stylu – kolekcja Secret/Edeno oferuje możliwość stworzenia klasycznego połączenia czerni i bieli. Uzupełnienie całości o lustra w ozdobnych ramach oraz oryginalne oświetlenie podkreśli charakter wybranej ceramiki. W przypadku małej łazienki warto jednak pamiętać, by elementów dekoracyjnych i dodatków nie było zbyt wiele. Efektowna listwa nada wnętrzu charakteru, a jednocześnie go nie przytłoczy.

1kopia1-8

SIŁA DETALI

O ostatecznym efekcie wizualnym oraz funkcjonalności łazienki przesądzają drobiazgi. W przypadku dużych pomieszczeń o wyborze kolorów czy dodatków mogą decydować względy estetyczne, a możliwości wydają się nieograniczone. Niewielka przestrzeń wymaga o wiele większej uwagi i podejmowania świadomych wyborów. Projektanci wnętrz mają sprawdzone sposoby na to, żeby optycznie powiększyć niewielką łazienkę i nic nie stoi na przeszkodzi, by skorzystać z tych pomysłów:

• Wybór kolorów w małej łazience – uniwersalna zasada głosi, że jasne kolory powiększają optycznie wnętrze, a ciemnie je zmniejszają. Dlatego decydując się    na jasne płytki sprawimy, że pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przestronne. Biel, szarość czy pastelowy błękit to z pewnością trafny wybór. Szeroki   asortyment na pewno pozwoli na ciekawą aranżację z wykorzystaniem tych barw, bez obaw o monotonię i brak wyrazistości. W osiągnięciu jak najlepszego    efektu przestrzennego pomoże również wybór jednolitej płytki bez wzorów – jeśli jednak się na takie nie decydujemy, lepiej by deseń był niewielki, dzięki czemu   nie przytłoczy całości. Nie musimy całkowicie rezygnować z ozdób – dekoracyjne płytki i listwy ułożone pionowo optycznie „wydłużą” wnętrze. Istotnym    szczegółem jest także wybór fugi, która dobrana do koloru płytek pozwoli na stworzenie wrażenia jednolitej powierzchni.
• Połysk – materiały odbijające światło to sprzymierzeńcy małych pomieszczeń. Dzięki nim przestrzeń wydaje się większa, dlatego warto wybrać lakierowane    płytki, szklaną kabinę prysznicową oraz meble z połyskiem.
• Oświetlenie – w łazienkach najczęściej mamy do czynienia ze światłem sztucznym, dlatego możemy dowolnie wpływać na rozmieszczenie jego źródeł. Dla    niewielkiej łazienki bardziej odpowiednie będzie chłodne światło pochodzące z kilku rozmieszczonych w różnych punktach lamp.
• Wielofunkcyjne rozwiązania – dzięki nim niezbędne wyposażenie spełni dodatkową rolę we wnętrzu, a ponadto może odznaczać się ciekawym designem.   Grzejnik będący równocześnie wieszakiem na ręczniki, umywalka połączona z półką czy wanna posiadająca w swojej obudowie schowek, to przykłady    rozwiązań, które pomogą w organizacji małej przestrzeni.
• Lustra – to najbardziej uniwersalny sposób optycznego powiększenia pomieszczenia. Duże lustro doda łazience głębi, a będzie prezentowało się najlepiej, jeśli   całkowicie rezygnujemy z ram. Wyjątkowo efektownym rozwiązaniem, korzystającym z efektu lustra, będą płytki z linii Piumetta/Piume wyprodukowane przez   firmę Paradyż. Ich powierzchnia jest silnie błyszcząca, a dodatkowo posiada nadruk z siatką lustra. Całość daje subtelny i świetlisty efekt lustrzanej tafli –    szczególnie gdy połączymy ze sobą jasne barwy. Pastelowy fiolet, biel i szarość to idealne kolory dla niewielkiej łazienki.

Rysunek 3 Płytki ceramiczne Piumetta / Piume, Paradyż